PDF DÖKÜMANLAR

SEKTÖREL VERİLER
Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her yıl tüm hazır beton üreticileriyle anket ve mülakat yöntemiyle görüşülerek kapsamlı bir araştırma yapılmakta ve elde edilen veriler kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Dokümanlara aşağıdaki linkler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. İstatistik dokümanlarını görüntüleyebilmeniz için bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader programının kurulu olması gerekmektedir.

2009 YILI - 2008 YILI - 2007 YILI - 2006 YILI


DÜNYADA HAZIR BETON SEKTÖRÜ
Dünya nüfusu arttıkça, insanların barınma, sağlık, eğitim ve kentsel altyapı gereksinimleri de artmakta, tüm bu gereksinimlerin karşılanması için konut, işyeri, okul, hastahane, yol, baraj vb yapıların sürekli ve kaliteli olarak üretilmesi gerekmektedir. Bu süreçte en çok başvurulan yapı malzemesi ise betondur.

Gelişmiş ülkelerde tüm betonarme inşaatlar hazır beton kullanılarak yapılmaktadır. Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) verilerine göre, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 22 Birlik üyesi ülkenin 2004 yılı toplam hazır beton üretimi 400 milyon m3 olmuştur. Dünyadaki ekonomik ve teknik olanaklar geliştikçe, bu tüketim yeni alanlara da yayılmaktadır. Örneğin, 1970 - 1990 yılları arasında havayolu taşımacılığı % 75 oranında artmış ve taşınan yolcu sayısı ikiye katlanmıştır. 

Bunun sonucunda hava alanlarına olan gereksinim artmış, yeni ve daha modern havaalanı binaları, üstün nitelikli, dayanımı yüksek betonlar kullanılarak yapılmıştır. Aynı şekilde, kara ulaşım araç ve olanaklarının olağanüstü boyutlarda gelişmesi de, yolların, köprülerin, tünellerin yapımı için özel betonlara olan gereksinimi artırmış, bu da, bu konuda hazır beton bazlı yeni çözümler üretilmesini sağlamıştır. Günümüz dünyasında hazır betonun, mikroskobik düzeyde kompozisyon ve yapı özelliği olan "yüksek teknoloji" ürünü bir mühendislik malzemesi olarak kullanımının giderek artmakta olduğu görülmektedir.

ERMCO Web sitesine girmek için tıklayınız!


Diğer Bilgiler;


 


Eğer bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader yüklü değilse yukarıdaki dökümanları görebilmeniz mümkün değildir. Acrobat Reader'ı yüklemek için aşağıdaki resime tıklayınız.

  
tasarım ve uygulama